Kaleiçi'ne 'Simitçi Mıstık Galeri'

Kılınçarslan Mah. Tabakhane Geçidi Sokak 2 Katlı Sitesi No 1 KALEİÇİ / Muratpaşa / ANTALYA

T: 0535 777 66 27
sanat@simitcimistikgallery.com

Kaleiçi'ne 'Simitçi Mıstık Galeri'

Kaleiçi'ne 'Simitçi Mıstık Galeri'

- TARİHİ Kaleiçi semtinde, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve eşi Olcay Okutan tarafından işletilen 'Simitçi Mıstık Sanat Galerisi' törenle açıldı.

Kılıçarslan Mahallesi Tabakhane Geçidi Sokak'taki 'Simitçi Mıstık Sanat Galerisi'nin açılış kurdelesini Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, araştırmacı Yazar Hüseyin Çimrin, gravür sanatçısı Mikail Patrick Duggan, galerinin işletmecileri Olcay- Hüseyin Okutan çifti birlikte kesti. Başkan Uysal, galeriye dönüştürülen eski Antalya evini gezerken duygulu anlar yaşadı. Başkan Uysal, "Antalya'mıza böylesine güzel, tarih kokan bir mekân kazandıran Okutan çiftine, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Galerinin sahibi 'Simitçi Mıstık' lakaplı Mustafa Dağtekin'in 4'üncü kuşak torunu Prof. Dr. Hüseyin Okutan, galeriye adını verdiği dedesi hakkında bilgi verdi. Mustafa Dağtekin'in (Simitçi Mıstık) 1878-1942 yılları arasında Kaleiçi'nde yaşadığını kaydeden Dağtekin, şunları söyledi:

"Kaleiçi'nde Antalya'nın ilk simitçi fırınını açmış. Antalyalılara simit ve 'koşma' adı verilen baston simidini sevdirmiş. Yaşadığı dönemde, şehrin renkli simalarından biri olmuş. 'Simitçi Mıstık' lakabıyla tanınmış, Antalya'nın en eski sülalesi olan yakınlarına da 'Simitçi Mıstıklar' denilmiş. Bu mekânı da satın alıp, aslına uygun restorasyonla galeriye çevirdik, dedemizin anısını yaşatmak için 'Simitçi Mıstık' adını verdik."Galerinin işletmeciliğini üstlenen Olcay Okutan da, "Galeride resim, fotoğraf, seramik, heykel, geleneksel el sanatları sergileri açılacak, söyleşiler, şiir ve müzik dinletileri yapılacak. Sanatla ilgili her şey olacak" diye konuştu.

Galeri ilk olarak araştırmacı yazar Hüseyin Çimrin'in arşivinden derlenen Antalya tarihine ışık tutan fotoğrafların yer aldığı ve sanatçı Mikail Patrick Duggan'ın Kaleiçi gravürlerinden oluşan eserlerinin yer aldığı sergiye ev sahipliği yaptı.

Art in Old Town - Kaleiçi